PL logo EN
Szukaj |
Portret z człowiekiem w tle, 2014
Reż. Dagmara Pochyła
Praca konkursowa
PORTRET Z CZŁOWIEKIEM W TLE / Komentarz autorski
 
Nigdy nie jesteśmy sami. Kłębią się, czają i zwyczajnie SĄ w nas i wokół nas istoty mniejsze i większe. Istnienie wielu z nich odkryliśmy niedawno, obecność wielu  innych stała się tak "oczywista", że przestaliśmy ją zauważać.
Czy zastanawialiście się kiedyś,  jaka jest historia milczącego drzewa za oknem? Jak czuje się wasz liściasty doniczkowy współlokator ? Czy wciąż interesując się swoim gatunkiem i jego historią nie pozbawiliśmy się poznania równie ciekawej i skomplikowanej historii INNYCH ? W końcu, czy potrafimy zauważyć i docenić jednostkę nieludzką, wyróżnić ją z tłumu podobnych, uznać jej indywidualność i niepowtarzalność ?
"Portret z człowiekiem w tle", to próba zogniskowania naszego wzroku i uwagi na obecności owych INNYCH. Mistrzów drugiego planu, statycznych, bezimiennych, niesłyszalnych, a przecież obecnych tak samo jak człowiek. To próba zauważenia i bliższego przyjrzenia się roślinom.
 
Dagmara Pochyła urodzona w Toruniu w 1983 roku. W dzieciństwie chciała zostać weterynarzem lub biotechnolożką. W 2007 roku ukończyła Wydział Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu, kierunek Edukacja Artystyczna, specjalizacja Plastyka Intermedialna. Praca teoretyczna pt. Wpływ nowych mediów na strukturę narracji filmowej, na podstawie Trylogii Qatsi pod kierunkiem dr Bernadety Didkowskiej ściśle wiązała się z jej obszarem poszukiwań artystycznych. Swój dyplom zrealizowała w pracowni prof. Wiesława Smużnego. Ta interaktywna instalacja video pt. Byt projekcji/ projekcja bytu prezentowana była podczas wystawy pokonkursowej IV Edycji Samsung Art Master w CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie, podczas pokonkursowej wystawy Start Point w Galerii Klenova w Czechach jak również (w formie dokumentacji) w Galerii Wozownia w Toruniu podczas wystawy Dyplom Roku 2007.
W swoich realizacjach posługuje się głównie mediami video, instalacji i performance. Wczesne prace skupiają się na nowych technologiach i nowych mediach, wywieranym przez nie wpływie na formy komunikacji międzyludzkiej oraz charakterze owych zmian samych w sobie ( Byt projekcji / projekcja bytu, Od lewa do prawa ). Akcje performance poruszają temat relacji między indywidualnością, a intuicyjnie odbieraną jednością świata, temat współzależności istnień (Wiadomość). Obecne liczne wątki równoległości i dwoistości w obrębie jednostki, zaburzenia percepcji miejsca i czasu, próby ujęcia stanów „pomiędzy” (Not found yet, Umarła królowa/niech żyje królowa). Aktualne poszukiwania w obrębie haseł; post humanizm, relacja natura-kultura,  zwierzęcość (Sacral Plexus, Obietnica, Mandatorium), co jest niejako rozwinięciem/ pogłębieniem poprzednich zainteresowań. 
Następna edycja za:
-2376 dni
Filmy konkursowe
Festival in out in news