PL logo EN
Szukaj |
17:00 - Pokaz filmu: Jan Świdziński. W kontekście sztuki
JAN ŚWIDZIŃSKI. W KONTEKŚCIE SZTUKI
2009 | 42’ | Polska | reż. Piotr Weychert
 
Pokaz odbędzie się w Łaźni 2 w Nowym Porcie i jest współorganizowany wraz z Kino Portem.
 
Film Jan Świdziński. W kontekście sztuki jest próbą sportretowania artysty, który przez blisko cztery dekady był jednym z ważniejszych teoretyków sztuki oraz animatorów polskiej niezależnej sceny artystycznej w Polsce. Obraz tworzony był we współpracy z Janem Świdzińskim i zawiera, oprócz wątków dokumentalnych, także krótkie formy filmowe wykonane współcześnie na podstawie nie publikowanych dotąd scenariuszy artysty.
Jest to jednocześnie katalog wypowiedzi teoretycznych Świdzińskiego oraz uzupełniających całość: tekstów, fotografii i performance, rejestrowanych na potrzeby tej produkcji od blisko dwóch dekad.
Świdziński znany jest obecnie przede wszystkim jako autor sformułowanej w 1975 r. teorii sztuki kontekstualnej. Jej założenia stały się podstawą długiej rozmowy artysty z Josephem Kosuthem przeprowadzonej w 2007 roku w Rzymie. Fragmenty dyskusji stanowią istotny element filmowego portretu polskiego twórcy.  Dorobek Świdzińskiego komentowany jest również przed kamerą przez Richarda Martela, koordynatora Centrum Sztuki Współczesnej Le Lieu w Quebecku, performera, teoretyka sztuki i wydawcę.
Premierowa projekcja filmu odbyła się w szczególnym kontekście, jakim była prezentacja w Fundacji Arton archiwum Jana Świdzińskiego – prac, katalogów wystaw artysty oraz ekspozycji przez niego organizowanych, zapisków dotyczących teorii sztuki, korespondencji i innych dokumentów przechowywanych przez kilka dekad w jego warszawskim mieszkaniu-pracowni.
 
Produkcja: Fundacja Arton
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 
 
WHERE ARE WE GOING, BABY? 1990
← Powrót
Następna edycja za:
-2376 dni
Filmy konkursowe
Festival in out in news